Home Zahraničí Kambodžské ministerstvo zahraničí popírá poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině

Kambodžské ministerstvo zahraničí popírá poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Kambodžské ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce rezolutně protestuje proti tomu, aby bylo království uvedeno mezi zeměmi, které poskytují vojenskou pomoc Ukrajině, informoval deník Khmer Times.

Výcvik ukrajinských odminovačů v Kambodži byl spíše humanitární než vojenskou pomocí, zdůraznilo ministerstvo v prohlášení. Podle něj »ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce opakuje, že rozhodnutí poskytnout speciální výcvikový kurz odminování pro ukrajinské odminovače v Kambodži ve spolupráci s Japonskou agenturou pro mezinárodní spolupráci bylo čistě humanitární. Již dříve jsme poskytli podobnou podporu během mnoha mírových misí pod záštitou OSN v Africe a na Blízkém východě«.

Takto MZV reagovalo na příspěvek na kanálu Telegram o demokracii, kde byla Kambodža uvedena mezi zeměmi poskytujícími vojenskou pomoc Ukrajině. »Taková prohlášení jsou nejen nepravdivá, ale také poškozují Kambodžu, mírumilovnou zemi, která se ve svém zahraničněpolitickém kurzu přísně drží neutrality, která je zakotvena v její ústavě,« uvedlo ministerstvo zahraničí království.

Kambodžské centrum pro odminování (CMAC) od poloviny ledna školí 15 ukrajinských odminovačů. V prosinci loňského roku vyslala kambodžská vláda na Ukrajinu tři odborníky CMAC, aby vycvičili místní odminovače v návaznosti na slib kambodžského premiéra Hun Sena, který učinil na summitu ASEAN v Phnompenhu v listopadu 2022.

Kambodža má velké zkušenosti s odstraňováním nevybuchlé munice, která zůstala po dlouholetých občanských válkách nebo politických ozbrojených konfliktech. Od roku 1992 byly v království nalezeny a zničeny více než tři miliony pozemních min a nábojů. Od roku 2006 Kambodža pravidelně vysílá odminovací týmy pod záštitou OSN do Čadu, na Kypr, do Mali, Jižního Súdánu, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

(cik, TASS)

Předchozí článekSouboj dvou světů?
Další článekNěkterá drive-in stanoviště hlásí větší zájem o volby prezidenta než v 1. kole

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here