USA by neměly vysílat žádné špatné signály separatistickým silám na Tchaj-wanu

V reakci na poznámky amerických představitelů o situaci v Tchajwanském průlivu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na pravidelné tiskové konferenci řekl, že hlavní příčinou současného napětí v Tchajwanském průlivu je to, že síly »tchajwanské nezávislosti« spoléhají na cizí země.

Čao Li-ťien poukázal na to, že na světě je pouze jedna Čína, Tchaj-wan je součástí Číny a vláda Čínské lidové republiky je jedinou zákonnou vládou zastupující celou Čínu. Síly »tchajwanské nezávislosti« spoléhají na cizí země a spoléhají na Spojené státy, aby usilovaly o nezávislost, což je zdrojem současného napětí v Tchajwanském průlivu. Pokud USA skutečně usilují o stabilizaci situace, měly by se okamžitě vrátit k principu jedné Číny a k ustanovením tří společných čínsko-amerických komuniké. Spojené státy by neměly vysílat žádné špatné signály separatistickým silám »tchajwanské nezávislosti«.

Mluvčí také poukázal na to, že v souvislosti se syrskou krizí, která se protáhla na více než deset let, a se syrským lidem, který čelí vážné humanitární krizi, je rozsah amerického drancování v Sýrii šokující.

V reakci na poznámky japonských představitelů o zlepšení vlastních vojenských schopností Čao Li-ťien zdůraznil, že Japonsko by mělo být opatrné ve svých slovech a skutcích v oblasti vojenské bezpečnosti, aby si skutečně získalo důvěru svých sousedů a mezinárodního společenství.

»Připomínáme si výročí jednoho roku stažení americké armády z Afghánistánu. Uplynul rok a obrovské rány, které USA násilím a rabováním způsobily Afghánistánu, stále krvácejí. Spojené státy by měly vážně reagovat na silné hlasy afghánského lidu a mezinárodního společenství, okamžitě vrátit aktiva afghánské centrální banky, zahojit rány afghánského lidu konkrétními činy a podat zodpovědné vysvětlení mezinárodnímu společenství,« upozornil také Čao Li-ťien.

Vyjádřil se pak i k povodním v Pákistánu. »Od začátku povodní v Pákistánu se Čína vždy starala o bezpečnost lidí v oblastech postižených katastrofou v Pákistánu a sympatizovala s obtížemi, kterým Pákistán čelí. Po povodni Čína okamžitě zareagovala a bude i nadále Pákistánu poskytovat naléhavě potřebnou pomoc a bude podporovat Pákistán v jeho práci na odstraňování následků katastrofy. Věří, že společným úsilím pákistánské vlády a obyvatel budou lidé v oblastech postižených katastrofou schopni překonat záplavy a v brzké době obnoví své domovy,« uzavřel Čao Li-ťien.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy