Desetitisíce Izraelců opět protestovaly proti reformě soudnictví

V sobotu večer se v Izraeli uskutečnila nová vlna masových protestů, při kterých vyšly do ulic desetitisíce obyvatel země, aby vyjádřily svůj nesouhlas s reformou soudnictví, kterou provádí vláda v čele s Benjaminem Netanjahuem. Největší shromáždění se tradičně konalo v Tel Avivu, kde jsou opoziční nálady nejsilnější.

Stejně jako v předchozích týdnech se hlavní demonstrace konala u komplexu vládních budov na východě města. Protestující skandovali hesla na podporu demokracie, mávali izraelskými vlajkami a křičeli »Hanba« na vládu země.

Jedná se již o třicátou sobotu v řadě, kdy se konají masové protesty odpůrců soudní reformy. Jedná se však o první velkou organizovanou demonstraci od chvíle, kdy byl zákon tvořící první část kontroverzní reformy navzdory rozsáhlým protestům opozice začátkem tohoto týdne definitivně schválen.

Podle izraelské televize Channel 13 se nynějšího shromáždění v Tel Avivu zúčastnilo více než 170 000 lidí. Demonstrace se konaly také v mnoha dalších městech po celé zemi, včetně Jeruzaléma, Haify a Be’er Ševy. Celkem se podle organizátorů v sobotu večer konalo po celém Izraeli 150 akcí.

Reforma soudnictví

Kneset (izraelský parlament) v pondělí schválil v závěrečném čtení zákon o tzv. principu rozumnosti, který je jedním z klíčových a nejkontroverznějších prvků soudní reformy. Dokument vstoupil v platnost ve středu.

Zákon omezí pravomoci izraelského Nejvyššího soudu. Doposud měl nejvyšší soud pravomoc zablokovat jakékoli vládní rozhodnutí, které bylo považováno za právně nerozumné.

Opozice proti celé reformě od začátku roku ostře protestovala a během klíčové rozpravy ve třetím čtení opoziční zákonodárci hlasování zcela bojkotovali a opustili jednací sál Knesetu. Odpůrci reformy se domnívají, že kabinetem navržený plán na transformaci soudního systému podkopává základy demokracie v Izraeli. Vláda vedená Netanjahuem trvá na tom, že reforma naopak učiní politický systém země demokratičtějším. Pokusy vládnoucí koalice a opozice najít kompromisní řešení problému zatím selhaly, a to i přes zprostředkovatelské úsilí prezidenta Jicchaka Herzoga.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy